ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11676050
*
nr 1167 6050
Spegel
tenn, Sverige, 43x39 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 mars 2018
kl 19:46:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/3 00:58:02
1
100 kr
4/3 20:59:30
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar sverige tenn
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 1167 6050
Spegel
tenn, Sverige, 43x39 cm
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 mars 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/3 00:58:02 | 1 | 100 kr |
4/3 20:59:30 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar sverige tenn
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02